Archive for Lipiec, 2012

Sztuka kulinarna z Wysp Brytyjskich

Wielu osobom gastronomia angielska kojarzy się z piciem herbaty o godzinie siedemnastej i mdłym puddingiem. Faktycznie, słynne angielskie “five o’clock”, wprowadzone przez królową Wiktorię, dalej jest promowane przez obecną królową Elżbietę II, ale przez samych Anglików raczej nie przestrzegane. A główną przyczyną postrzegania kuchni angielskiej jako niesmaczna, był okres wojen światowych, podczas którego racjonowano żywność, a jakość dostępnych produktów spożywczych pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie kuchnia brytyjska przeżywa swój renesans, powstaje coraz więcej restauracji i pomniejszych knajpek serwujących prawdziwe dzieła sztuki. Z jednej strony są ekskluzywne lokale, o stolik w których trzeba ubiegać się nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Z drugiej zaś tanie puby. W każdym pubie do piwa można zamówić placek pasterza czy inne pyszne potrawy, które same w sobie stanowią szczyt kunsztu kulinarnego. Nie wszystkie lokale serwują dania tej samej jakości, ale te z gorszą kuchnią szybko odchodzą w niepamięć i zostają zastąpione przez nowe. Read more »

Jedzenie nie takie jak się wydaje

Smaczne i tradycyjne przetwory mięsne należą do przeszłości. Odkąd normy produkcyjne nie obowiązują, coraz więcej producentów obniża jakość produktów gastronomicznych. Polityka anty-kulinarna powodowana jest chęcią utrzymania coraz niższych cen. Przy rosnących cenach paliwa, jedynym sposobem utrzymaniem takiego stanu rzeczy jest coraz gorsza jakość. Do produkcji parówek nie używa się mięsa, a specjalnie przygotowanej masy kostno-tłuszczowej, powstałej ze zmielonego szkieletu, skór i tłuszczu. Do szynek według starych norm można było dodawać tylko 15 litrów wody na 100 kg mięsa, obecnie sytuacja wygląda tak, że stosunek wody do mięsa wynosi niejednokrotnie 1:1. Żeby zachować strukturę, trwałość i smak produktu stosowane są dodatki chemiczne i przyprawy. Półprodukty są sztucznie wybarwiane, by wyglądały apetycznie. Z drugiej strony jest rolnictwo i chów ekologiczne. Obłożone ścisłymi normami, kontrolami, certyfikatami dbającymi o jakość produktu i jego smakowitość. Stare receptury stosowane na nowo, z dodatkową pieczątką na metce, Read more »

Tradycyjna kuchnia regionu mazowieckiego

Mazowsze posiada bogatą historię, tak naturalną jak i kulinarną. Początkowo stolicą regionu był Płock, miasto posiadające prawa miejskie od 1237 roku. Położenie regionu w dorzeczu i dopływach Wisły predysponowało go do rozkwitu szlaków handlowych, a od czasu przeniesienia stolicy Polski do Warszawy, zaczęto sprowadzać światowe przysmaki kulinarne. Przez to region nie jest jednolity. Wyróżnia się trzy główne podregiony: Księżacy Łowiccy, Kurpie Białe i Kurpie Zielone. Lesiste tereny regionu miały znaczący wpływ na serwowaną kuchnię. Wśród tradycyjnych potraw dominuje dziczyzna, częstym dodatkiem lub głównym składnikiem są grzyby, a owoce leśne pojawiają się w różnych formach. Rzeki również odcisnęły swoje piętno na mazowieckich kulinariach i częstym daniem głównym są ryby. Istotną rolę w mazowieckiej kuchni zajmują chleb i ziemniaki. Częściej podawane niż tradycyjne, polskie kasze, które również występują w różnych formach i potrawach. Tradycyjnym trunkiem jest piwo jałowcowe, zawierające niższą zawartość procentową alkoholu od piwa słodowego. Read more »

Tradycyjna kuchnia stolicy smaku

Francja przez wielu nazywana jest stolicą smaku, a przeciętny mieszkaniec tego kraju poświęca wiele czasu i uwagi kulinariom, traktując potrawy jak coś więcej niż tylko jedzenie. Gastronomia to prawdziwa pasja Francuzów, a pasji należy oddać się całkowicie. Kuchnia francuska, dzięki swojej bogatej historii, miała wpływ na gusta kulinarne większej części świata. Sama w sobie nie jest jednolita i zależy od regionu, jednak spora część potraw, które oferuje francuska gastronomia, jest charakterystyczna i podświadomie kojarzona z tym krajem. Jednym ze stereotypów jest croissant z kawą na śniadanie, świeża bagietka na lunch i dobre wino do ślimaków na obiad. Gastronomia francuska ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. Słynne bretońskie naleśniki popijane cydrem, czy camembert wytwarzany w Normandii. Każdy z francuskich regionów ma do zaoferowania unikalne potrawy czy trunki. Zioła prowansalskie czy oliwa z Prowansji charakteryzują się bukietem smaku. Ślimaki zajada się w Burgundii, jednak nie tylko. Read more »

Fałszywy mit białka zwierzęcego

O tym czy i ile powinno się spożywać różnych pokarmów prowadzone są niezliczone debaty, tak naukowe, jak i rodzinne dysputy przy świątecznym stole. Normy zmieniają się z roku na rok, a coraz dokładniejsze badania poddają w wątpliwość tradycyjną gastronomię. Według Światowej Organizacji Zdrowia kraje zachodnie spożywają wielokrotnie więcej białka niż jest to potrzebne. Pokutuje przeświadczenie kotleta mielonego, które zostało po ubiegłym stuleciu. W latach sześćdziesiątych wierzono, że białko zwierzęce jest najpożywniejszym źródłem pokarmu i poprawia rozwój dzieci. Współczesne obserwacje pozwalają stwierdzić, że potrzebny jest bilans tłuszczu i białka, jak i pozostałych składników odżywczych i mineralnych, by organizm ludzki dobrze funkcjonował. Co więcej, kuchnia bazująca głównie na białkach zwierzęcych predysponuje konsumenta do zwiększonej zachorowalności na choroby cywilizacyjne jak miażdżyca. Z drugiej strony kuchnia oparta na pokarmach roślinnych, nie dość, że dostarcza wszystkich składników (białka roślinne są równie wartościowe co zwierzęce, Read more »

Jak wykorzystać świeże warzywa?

Świeże warzywa są najlepszym pomysłem względem przegotowywania odpowiednich posiłków. Z nich można utworzyć dania gotowane, smażone, grillowane, ale także surowe w postaci surówek i sałatek. Na pewno smaczne i soczyste warzywa doskonale pasują w kuchni i nie da się ich niczym zastąpić! Warzywa są niezbędne w przypadku wykonywania odpowiednich sałatek. Można je wykorzystać do przygotowania sałatki z łososiem. Tutaj preferowane są mimo wszystko gotowane warzywa. Sałatka gyros przygotowywana z kawałkami kurczaka wraz z warzywami takimi jak kapusta, papryka, kukurydza, czy może ogórek z pomidorem jest również bardzo efektywna. Świeże warzywa prosto z ogródka można wykorzystać również w wersji zapiekanej, tym bardziej, kiedy można takie pomidory faszerować sałatką z warzyw. Domowa sałatka i takie zapiekane warzywo to doskonała potrawa dla najbardziej wybrednych. Można także zaproponować uwzględnienie takich warzyw w ramach zup. Zupy, chłodniki wykonane z warzyw ogródkowych doskonale smakują w postaci obiadu dla całej rodziny. Read more »

Smaczne i zdrowe desery

Wiele osób każdego dnia czeka z niecierpliwieniem na deser. Dania podawane w związku z podwieczorkiem czy do popołudniowej kawy to najlepsze propozycje, które mogą smakować łasuchom. Wykonanie samodzielnych ciasteczek, do tego odpowiednia polewa, czy może kakao lub kawa late to idealne połączenie. Na pewno zdrową formą deserową stają się sałatki owocowe przygotowywane wraz ze świeżo ubitą śmietaną, która najlepiej nadaje się do takich potraw. Świeże owoce leśne, czy sezonowe truskawki doskonale smakują w takiej proporcji razem ze śmietaną samodzielnie ubitą, a nie w aerozolu. Na deser czeka większość łasuchów, dlatego warto się postarać. Można również przygotować apetyczne ciasto owocowe. Coraz bardziej modne stają się pomysły na tartę z owocami, którą można przyrządzić wedle sprawdzonych przepisów. Taka tara z jabłkami to doskonały pomysł. W Internecie znaleźć można wiele ciekawostek na temat przygotowywania szybkich i smacznych ciast, które także niewiele kosztują. Po co kupować ciasta z cukierni, skoro można w domu samodzielnie przygotować takie dzieło. Read more »

Gotowanie dla kilku osób

Gotowanie dla kilku osób może być wyzwaniem dla osoby, która dopiero zaczyna gotować. Ta przygoda wymaga nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim doświadczenia. Mając sporą rodzinę trzeba jednak sprostać temu zadaniu. Najłatwiej jest przygotowywać poił ki, które mają równo dzielone składniki. Zamiast kurczaka z rożna przygotowywanego dla przykładowo ośmiu osób, lepiej jest wziąć pod uwagę osiem pałek z kurczaka, ćwiartek, które można przygotować w ten sam sposób a jest to zdecydowanie bardziej podzielne i lepiej wygląda. Nikt wówczas nie będzie miał pretensji, że dostał tę gorsza część. Gotowanie wymaga przede wszystkim wyczucia. Mowa tutaj o ilości danego posiłku, danej potrawy jak również czasu. Każde danie powinno być przygotowywane odpowiedni czas, dlatego warto najpierw zastanowić się, o której rozpocząć przygotowywać takie dania. Read more »

Jak nauczyć się gotować?

Nauka gotowania opiera się na doświadczeniu. Jeśli nie ma się doświadczenia w kuchni, przeczytanie nawet najbardziej fachowych książek o gotowaniu na niewiele się zda. Trzeba wiedzieć, że gotowanie to nie tylko proste czynności opisane w przepisach, czasami zdarzają się tak zwane sytuacja awaryjne, kiedy trzeba sobie poradzić. Na pewno wiele osób, które, na co dzień spotykają się z gotowaniem doskonale wiedzą, że takie możliwości jak przypalenie mięsa, wykipienie mleka, czy może zbyt intensywne wykorzystanie przypraw może spowodować, że plany zostaną nieco zmienione. Doświadczony kucharz, który wie jak się obchodzić z takimi sytuacjami będzie też wiedział, co zrobić, kiedy takie już się zdarzą. Na pewno w przepisach kucharskich tego się nie znajdzie. Awaryjne sytuacje w kuchni jak najbardziej nie należą do przyjemnych, ale właśnie one najbardziej uczą gotować. Read more »

Sposoby na dobrą kuchnię

Istnieje kilka bardzo istotnych powodów, dla których warto się nieco dokształcić. Na pewno kwestia kulinarna wymaga wielkiej wiedzy w przypadku przygotowywania wspaniałych potraw. Niekiedy pod uwagę brane są innowacyjne rozwiązania, które mogą doskonale się sprawdzić w takich przypadkach. Kuchnia może fascynować na wiele sposobów. Przede wszystkim oprzeć można się na znanych i powszechnie docenianych przepisach i recepturach kulinarnych. Doskonale pod tym względem sprawdzają się tradycyjne receptury. Jeśli ktoś ma odpowiednie podejście w zakresie gotowania, gastronomii może spróbować swoich sił nie tylko względem domowej kuchni, ale także względem własnego biznesu, lokalu gastronomicznego. Może okaże się to bardzo dobrą podpowiedzią w ramach wykorzystania talentu do gotowania. Przyrządzanie posiłków to umiejętność, która może procentować. Potrawy smażone, gotowane, pieczone, grillowane to wszystko można wykorzystać, aby móc osiągnąć swój sukces zawodowy właśnie na tym polu. Dobra kuchnia to także ciasta i desery, Read more »